Rehabilitacja po artroskopii – jak wyleczyć uszkodzone stawy?

To, co wyróżnia nas jako ludzi, to możliwość zachowania pionowej postawy oraz poruszania się na dwóch nogach. W stosunku do innych zwierząt, zyskaliśmy niezwykłą właściwość, która umożliwia nam pokonywanie ogromnej ilości odległości. Gdy jesteśmy młodzi i silni nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy i kompletnie nie myślimy o właściwym zabezpieczeniu dla naszych stawów oraz kości. W efekcie tych działań, bardzo często narażamy się na mikrouszkodzenia, które w ostatecznym rozrachunku po kilku czy nawet kilkunastu latach, prowadzą do szeregu niezwykle poważnych dolegliwości, które mogą w większym lub mniejszym stopniu wpłynąć na naszą sprawność ruchową, a tym samym uniemożliwić nam dalsze chodzenie.

Główne przyczyny problemów ze zdrowiem

Doskonałym tego przykładem jest uprawianie sportu z zakresu biegania. Choć jest on dostępny dla wszystkich, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z ważności odpowiedniego przygotowania do tej formy ćwiczeń fizycznych. Przykładowo, w momencie, gdy kupimy zwykłe https://bodymove.pl/rehabilitacja-warszawa/ trampki i zaczniemy biegać w okolicach naszego bloku może się okazać, że nieświadomie doprowadzamy do uszkodzenia naszego układu ruchowego. W efekcie takiego działania, gdy, przykładowo, przemieszczamy się po asfaltowej drodze, czy też po chodniku, biegając bardzo szybko, obstukujemy nasze pięty, a następnie te same impulsy przekazywane są dalej, do między innymi, wspomnianych już wcześniej stawów, czy też nawet do kręgosłupa. Prowadzi to do drobnych uszkodzeń, które, gdy zaczną się kumulować, będą niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu. Dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli odpowiednie przygotowanie się i regularne kontrolowanie zmian zachodzących  w naszym organizmie.

Dlaczego profilaktyka?

Pozwoli nam ona uchronić się przed długim procesem rekonwalescencji, czy też niepotrzebnymi dolegliwościami, z jakimi możemy się spotkać na starość. Oczywiście, taka profilaktyka to nie tylko odpowiednia technika biegania, wyposażenie do ćwiczeń oraz wizyty u lekarza, ale także dieta oraz świadomość tego, że nasze ciało nie jest niezniszczalne.

Rehabilitacja po artroskopii – czym jest ten zabieg?

Niestety, w momencie, gdy w nieodpowiedni sposób traktujemy nasze kolana, bardzo łatwo może dojść do ich uszkodzenia. W efekcie tych działań, będą wymagane niezbyt przyjemne badania, po to aby zajrzeć do wnętrza naszego kolana i ocenić stan uszkodzeń. Jednym z przykładowych badań tego typu jest artroskopia, czyli wziernikowe badanie stawu kolanowego. Jest ona bardzo często wykonywana w momencie, kiedy dochodzi do trwałego urazu lub też bólu, który nie pozwala nam odpowiednio funkcjonować, przykladowo często czujemy także tak zwane przeskakiwanie, czy też różnego rodzaju zmiany zewnętrzne poprzez dotyk naszego kolana. To właśnie artroskopia będzie jedynym rozwiązaniem, po to, aby móc zajrzeć do wnętrza organizmu i znaleźć przyczynę tych dolegliwości.

Artoskopia – badanie skuteczne, acz nieprzyjemne

Niestety samo badanie nie należy do najprzyjemniejszych. Jest ono wykonywane w warunkach szpitalnych, z miejscowym lub całościowym znieczuleniem. Podczas niego, zakłada się opaskę uciskową powyżej kolana, po to aby zminimalizować ilość krwotoku podczas wykonywania zabiegu. Samo zabieg wygląda w ten sposób, że lekarz najpierw wykonuje niewielkie nacięcie i przez nie wprowadza artroskop, który jest podłużną rurką, zakończoną  urządzeniem optycznym. W efekcie, pozwala to na uzyskanie obrazu z wnętrza naszego kolana. Dodatkowo, do wnętrza wprowadzany jest także płyn lub gaz, po to aby zapewnić większą możliwość wykonywania obrotu kamerą i pozwolić sobie na dokładniejsze obejrzenie zmian. Czasami, artroskopia pozwala nam na robienie drobnych korekcji i modyfikacji, pozwalających na odzyskanie sprawności. Średnia taki zabieg trwa mniej więcej 30 minut, jednakże względu na swoją problematykę, wielu z nas z pewnością chciałoby go uniknąć. Dlatego też, pamiętaj o tym, aby odpowiednio chronić swoje ciało, dbać o swoje stopy i kolana i regularnie się badać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*