USG Warszawa

Dieta USG Varsovia dla chorych na cukrzycę

USG Varsovia to firma zajmująca się produkcją suplementów diety. Firma została założona w 1998 roku przez dr. Steven Kortel i Lloyd K. Smith, obaj z karierą medyczną. USG uważa, że ​​wszystkie suplementy diety są bezpieczne i skuteczne. Jej podstawowym produktem jest Carbohydrate Blend, będąca ulepszoną i uproszczoną wersją popularnej diety USG.

Mieszanki węglowodanów USG zawierają cztery kluczowe składniki wspomagające odchudzanie i zarządzanie cukrzycą: rozpuszczalny błonnik (glukoza), potas, bromelaina i inulina. Mieszanki węglowodanów USG zawierają również składniki, które mogą zapobiegać cukrzycy i które, jak udowodniono, wydłużają żywotność: inulinę, wapń, magnez i fosfor. Dieta USG to niskokaloryczna dieta bogata w błonnik i złożone węglowodany, która została przyjęta przez tysiące ludzi na całym świecie jako sposób na zmniejszenie lub wyeliminowanie cukrzycy. Wykazano, że poprawia wrażliwość na insulinę i tolerancję glukozy, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza tkankę tłuszczową i zwiększa witalność.

Strona internetowa USG Varsovia zawiera internetowy słownik języka hiszpańskiego, z którego mogą korzystać chorzy na cukrzycę, którzy chcą poznać różne terminy używane w zaleceniach dietetycznych USG. Ten internetowy słownik języka hiszpańskiego można znaleźć pod następującym linkiem: Witryna internetowa USG. Istnieje również słownik powszechnie używanych terminów używanych w języku hiszpańskim, z których mogą korzystać osoby odwiedzające witrynę internetową bez cukrzycy. Glosariusze są wymienione w porządku alfabetycznym, zgodnie z preferencjami osoby odwiedzającej witrynę.

Na stronie USG Varsovia znajdziesz listę potraw i przepisów, które okazały się korzystne w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Niektóre z tych dań są przepyszne i na pewno warte spróbowania! Lista białek wysokiej jakości jest również dostępna na stronie internetowej USG. Warto sprawdzić tę listę wysokiej jakości białek, bogatych w białko i inne składniki odżywcze! Istnieje specjalny przepis na klopsiki, który, jak udowodniono naukowo, obniża poziom cukru we krwi nawet po 4-godzinnym pieczeniu, gwarantując tym samym bezpieczne spożycie produktu.

USG Varsovia posiada również listę niezdrowych potraw i przepisów.

Należą do nich jajka sadzone, kiełbaski, smażona wołowina, konserwy i wiele innych. Inne produkty, które są niezdrowe lub nieodpowiednie dla diabetyków, to potrawy z dużą ilością skrobi, takie jak słodkie ziemniaki i słodkie desery. Diabetycy powinni upewnić się, że są dobrze poinformowani o tym, co jeść, a czego nie, zwłaszcza ci, którzy zawierają dużo węglowodanów. Nie chodzi o to, aby całkowicie unikać wszystkich węglowodanów, ale spożywanie ich z umiarem, na przykład w przekąskach i pieczywie, może pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Dla osób z cukrzycą te węglowodany mają bardzo realny wpływ na poziom cukru we krwi, dlatego ważne jest, aby diabetycy obserwowali spożycie węglowodanów, aby utrzymać zdrowy tryb życia.

USG Varsovia ma również szereg wskazówek dietetycznych i pomysłów dietetycznych, które nie są dobre dla osób z cukrzycą. Na przykład jeden z tych pomysłów obejmuje: „eltajemos a la romana”, czyli „zjedz resztki ryżu”. Według hiszpańskich lekarzy i naukowców tego typu porady mogą być bardzo niebezpieczne dla osób z cukrzycą. Powodem, dla którego ta konkretna wskazówka jest zła, jest to, że wiele osób, szczególnie tych, którzy nie są zaznajomieni z wpływem cukrzycy na organizm, ma tendencję do przyjmowania resztek ryżu jako pożywienia. W rzeczywistości resztki, zwłaszcza te, które zawierają duże ilości soli, mogą być śmiertelne.

Kolejną rzeczą, którą wiele osób niezaznajomionych z cukrzycą jest oczywista, jest znaczenie zbilansowanej diety, która obejmuje bogate spożycie owoców i warzyw. Według niektórych badań osoby chore na cukrzycę powinny ograniczyć spożycie owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w pestycydy. Obejmuje to grejpfrut, pomarańcze i cytryny. Jak widać z dwóch powyższych przykładów, oba są silnie kwaśne, co może być szkodliwe dla organizmu, jeśli zostanie spożyte w nadmiarze.

Na koniec należy podkreślić, że alkohol odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu cukrzycy. Jednak należy go przyjmować z umiarem. Lepiej jest spożywać małe ilości alkoholu, niż pić za dużo. Dzieje się tak, ponieważ skutki uboczne alkoholu obejmują: odwodnienie, wzdęcia, zawroty głowy, zmęczenie i zawał serca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*